ری باستانی بخشی از تمدن ایران است که آرامستان ابن بابویه در آن قرار دارد. اِبنِ بابُوَیْه نخستین گورستان شهر ری و دومین گورستان تهران است که بسیاری از مشاهیر ایران در آن دفن هستند. نام این گورستان برگرفته از نام محمد بن بابُویه معروف به شیخ صدوق یکی از فقها و دانشمندان شیعه است که آرامگاه او در آنجا واقع شده‌است. برج طغرل ، دژ رشکان و باروی ری ( یا حصار ری قدیم ) از دیگر جاذبه های این تور است.

 

جزئیات سفر:

محل خروج / بازگشت ترمینال بیهقی، آرژانتین
زمان حرکت ۸:۰۰ صبح
زمان بازگشت تقریبا ۵:۰۰ بعد از ظهر
پوشیدن لباس و کفش مناسب پیاده روی، کلاه، عینک آفتابی
شامل
راهنمای حرفه ای حمل و نقل با اتوبوس بیمه
شامل نمی شود
وعده های غذایی

این تور از بهترین و مجرب ترین راهنمای تور بهره مند است.

 

شرایط خاص تور

 

سوغاتی های تور

 

وعده های غذایی و رستوران های

Additional information

مدت توریک روزه
سختی تورمعمولی
موقعیتایران؛ تهران
محدودیت سنیبزرگسال
تاریخ تورهمه فصول
1

روز اول

مکانهای دیدنی.

– ابن بابویه
– برج طغرل
– چشمه علی
– حصار ری قدیم
– دژ رشکان

  • ابن بابویه ( آرامگاههای بزرگانی چون آرامگاه شیخ صدوق ، حسین فاطمی، غلامرضا تختی ، علی‌اکبر دهخدا ، محمدعلی فروغی ، رکن‌الدین مختاری ، وحدت کرمانشاهی ، رجبعلی خیاط ، حسین بهزاد و همسرش ، میرزاده عشقی ، هادی اسلامی ، مزار کشته‌شدگان قیام ۳۰ تیر )
  • برج طغرل
  • چشمه علی
  • حصار ری قدیم
  • دژ رشکان
تور ری باستان - دژ رشکان

Tour Reviews

5.00 based on 1 review
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۷

سلام به عزیزان و دبیران نازنینی که تازه باهاشون آشنا شدیم. ابتدا یاد کنیم از آقای پیری لیدر گروه، این مرد روشن ضمیر ایرانی و پیر راه معرفت که جوانمردی را تمام کرد و در زیباترین شکل خودش سیرگشتمونو به ثمره رسوند . نمی دونم به درگاه خدا چه خیری رسوندید که خدا هم در پاسخ خیری به نام پیری غیرتمند را روزیتان کرد.
یه سلام عشقولانه هم بدیم به سمیه جان که مسئولیت عکس برداری و فیلم برداری رو خیلی بی ریا و بی سر و صدا به عهده داشت . دستش درد نکنه اساسی .
می گن همیشه مظلوم ها یا دیده نمی شن و یا اگه دیده بشن می رن انتهای لیست غافل از اینکه اصل کارو به عهده داشتند و به قول حضرت مولانا اینها از آخر همیشه اولند . منظورم آقای راننده است که صبورانه و در نهایت مهر همراهمون بود . خداوند به خودش و خانواده اش جزای خیر بدهد.
سلام های بعدی رو هم می فرستیم به این افراد :
• آقای قنبری کلید دار و حافظ برج طغرل پدر سه دختر ماهی قشنگ به نام های آتوسا ، پریسا و خاتون که در حوضچه برج طغرل جاخوش کرده بودند و با پدر خویش گفتگوهای نهانی داشتند . الحق که ایشون بسیار زیبا صحبت کرد و توضیحات فوق العاده ای داشت .
• علی آقا سرباز کاشمری و دوستش که در آتشکده بهرام در رو به رویمان باز کردند و اجازه دادند تا از آن بنای قشنگ دیدن کنیم .
• پسرهای جوانی که در رستوران دارالضیافه غذایمان را سرو کردند و این زحمت را در آن شلوغی از دوشمان برداشتند . خداوند یارشان باد .
• و آن پیرمرد کهنه کار با تجربه که مزار انسان های نکونام در ابن بابویه را یکی یکی نشانمان داد و خم به ابرو نیاورد .
القصه :
شاید در باور خیلی از افراد ، شهر ری فقط خلاصه می شود به خاطرات کودکی ، و جذابیت های معنوی و شوقمند و خاطره انگیز آن دوران مثل : ورود از بازار شهر ری به باغچه طوطی و صحن زیارتگاه ، فاتحه خوانی بر سر قبور ، زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی ، حضرت حمزه و طاهر ، نذری دادن و نذری گرفتن ، خوردن آجیل مشکل گشا و … ، سپس خداحافظی کردن و رفتن به یک کبابی جهت صرف ناهار . ( به هر حال از قدیم گفته اند هرکه کباب حضرتی رو به بدن نزنه انگار اصلاً به زیارت نرفته) … ، اما دیروز حقایق تازه و جدید دیگری از این شهر باستانی در مقابل دیدگانمان نمودار شد که تعجب همگان را بر انگیخت .
بیهوده نیست که می گویند هر انسانی دو سن تقویمی دارد : یکی سن شناسنامه ای و دیگری سن ملی تاریخی . دیروز هیچ یک از ما در سن ظاهری خود نبودیم بلکه دائماً در بواطن عمر سیر می کردیم و حقیقت وجودمان را از چشم انداز تاریخ سرزمینمان جستجو می نمودیم .
گاه یک انسان اَشکانی ۱۸۰۰ ساله بودیم (دژ رشکان و بلندی سورنا ) ، گاه در لباس۱۶۰۰ ساله ساسانیان هویت گری می کردیم (برج و باروی ری ، آتشکده بهرام ) ، گاه در دوران قاجاریه نفس می کشیدیم (تصویر حکاکی شده فتحعلیشاه قاجار بر سر در چشمه علی ، مزار ستارخان در باغچه طوطی) ،گاه در کسوت یک ایرانی سلجوقی تاریخ خود را حکایت می کردیم (برج طغرل) ، به وقت دگر عرب مسلمانی شده بودیم که به مرزهای تورانیان حمله می کند و قصد دارد آئین ها و رفتارهای اساطیری چون آناهیتائیسم ، زُروانیسم و زرتشتی گرایی را برکند اما غافل از اینکه گهگاهی در چالش با ناسیونالیسم ایرانی قرار می گیرد و شتر مرغ صفتی ایرانیان و اعراب را فریاد می زند . دعوای میان پان ایرانیسم و پان عربیسم(حضرت بی بی شهربانو). به شتر مرغ گفتند بپر ، گفت نمی توانم زیرا شترم . گفتند بار ببر گفت توانش نیست چون مرغم !!! بنده خدا حضرت بی بی شهربانو . ای خانم بزرگوار مادر امام سجاد ع در هر کجا که آرمیده ای در دل کوه یا در مدینه شهر پیامبر، روحت شاد . ما دیروز سلاممان را به وجودت رساندیم .
و اما مهیج ترین لحظات دیروز وقتی بود که متوجه شدیدم انسانی ۷۰۰۰ ساله ایم و در اَزمنه دور در هیات عیلامیان (ایلامیان) در ساخت و ساز تپه میل نقش داشته ایم . ای خدا بنازم عظمت و بزرگیت را که زبان قادر به وصف آن نیست !!!
به یکباره متوجه شدیم زمان به سرعت در حال گذر است و این بازدید در حال پایان یافتن، لاجرم برای اینکه در میان آن همه خاک و لوح گلی مدفون نشویم ، با یه اجی مجی لا ترجی خودمان را با انسان های معاصر خفته در خاک هم آوا کردیم ، بر سر مزارشان در ابن بابویه رفتیم و برای تک تکشان فاتحه خواندیم و گل صلوات پیشکش نمودیم : روح همتون شاد ای انسان های بزرگ و هویت ساز ایران زمین : شیخ رجبعلی خیاط نکوگویان ، جناب آقای میرزاده عشقی ، دکتر غلامحسین صدیقی (پدر جامعه شناسی ایران) ، دکتر فاطمی ، علی اکبر دهخدا ، موذن زاده اردبیلی ، جهان پهلوان تختی ، شهدای ۳۰ تیر و … روانتان شاد .
و البته در کسوت یک زائر به رسم ادب به حرم جناب شیخ صدوق ملقب به ابن بابویه وارد شدیم و سلام و صلواتی عرض کردیم . من که همون جا به جِد از ایشون خواستم تا به یک طرفه العینی یه شوهر خوب برای سمیه دخترم بفرسته .
همه این سفر پر بود از خاطرات قشنگ و عمیق و آموزنده ، توام با یک آرامش ملکوتی . اما نه خدای من یه جائیش یه کم تلخ شد اونجا که من اون مرد رو که داشت فیلم بدون اجازه می گرفت دعوا کردم و نزدیک بود کار به کشت و کشتار برسه و همون جا تو ابن باویه دفن بشه که دوستان با جملات قشنگشون این یقه گیری رو به پایان بردند و همه چیز ختم به خیر شد . و البته صرف ناهار به سبک قدیم در قالب کباب کوبیده و چلوی ایرانی در دارالضیافه حضرتی چنان روحی به ما بخشید که خاطره اش تا عمر باقی است فراموش نخواهد شد .
بازدید دیروز آنقدر ارزشمند بود که در وصف نمی گنجد پس اجازه دهید همین جا از خدای مهربان به خاطر تقدیری که برایمان رقم زد تشکر کنم و سلامی دوباره خدمت حضرت عبدالعظیم بفرستیم به خاطر لطفی که نمودند . السلام علیک یا حضرت عبدالعظیم اَنَ مُستَاذِن ، اَاَدخُلُ یا نواده پیامبر (ص)و ذریه امام حسن مجتبی (ع).
ناگفته نماند تک تک دوستان رضوان رو یاد کردیم و برایشان دعا فرستادیم ، ویژه افرادی که درگیر بیماری بودند، باشد که روا گردد . الهی آمین

Leave a Review

Rating