الیت دلیر

 

تاریخ تور: ۱۷ و ۱۸ شهریور ۱۳۹۷

الیت و دلیر نام دو روستا هستند. جاده این دو روستا در جاده چالوس، بعد از سیاه بیشه و قبل از مرزن آباد، از یک مسیر فرعی به سمت غرب، جدا می شود. این جاده فرعی کمی پائین تر از رستوران « همسفر » قرار دارد. در این مسیر، چندین روستا قرار دارد که الیت و دلیر زیباترین این روستاها و آخر آبادی های آن هستند. دو روستایی که مانند دوقلویی تقریبا به هم پیوسته اند. این روستاهای ییلاقی در دامنه های کوه های تخت سلیمان ( علم کوه ) واقع شده است. دره های پر آب و دامنه هایی که بخشهای پایین تر پر از جنگل و بخشهای بالاتر بصورت پوشش مرتعی، از ویژگیهای این منطقه است.

الیت و دلیر ، گردشگران زیادی را به خود جذب می کند و از لحاظ شاخصه های یک اکو توریسم ، نمونه یک جاذبه گردشگری کامل است. جاده چالوس پر پیچ و خم است و معمولا در عصر جمعه ها شلوغ بوده و از کرج تا ابتدای فرعی الیت حدود ۲٫۵ ساعت زمان نیاز است. الیت و دلیر منطقه ای ییلاقی است و اگرچه پاییز زیبایی دارد ولی باید برای سرمای هوا آمادگی داشته باشید.

شیب اول این جاده فرعی، مسیر بسیار تند دارد و پس از نیم ساعت به ابتدای شیب سبک می رسید. بعد از پشت سر گذاشتن این مسیر، شیب سربالایی بسیار خوب و ملایمی قرار دارد و میتوانید از دیدن مناظر زیبای اطراف، لذت ببرید. بیشتر مسیر بجز فاصله های کوتاهی در دو قسمت از جاده که خاکی باقی مانده بود، جاده آسفالت است.

بعد از پشت سر گذاشتن یک پیچ ، روستای الیت در دور دست دیده خواهد شد. حال و هوای روستا بسیار شبیه مناظر « آلپ سوئیس » می باشد. خانه های روستایی در چمنزاری بزرگ در دامنه کوه های تیز و برف گرفته و گاو هایی که در همه جای دشت رها هستند، تصویر زیبا و دلچسبی را به نمایش می گذارد.

در انتهای همین جاده روستای دلیر قرار دارد. با اینکه در این روستا، ویلاهای زیبایی قرار دارد ولی بافت قدیمی آن هنوز هم ترکیب زیبایی از سنت و مدرنیته را به نمایش گذاشته و از هر دو نوع زیبایی سهم برده بود .

 

دلیر ، چشمه آب گرمی دارد که در انتهای روستا و در بالادست رودخانه ای است که از داخل روستا می گذرد. برای رسیدن به این آبگرم، باید از کنار رودخانه مسیری حدود ۲ کیلومتری را پیاده روی کنید. به آبگرم که برسید و وارد آب آن شوید، دمای آب ۳۸ درجه را در حالی حس خواهید کرد که دمای بیرون در پائیز چیزی حدود ۱۳ درجه است.

 

امام زاده فاضل در ادامه مسیر و در یک جاده سربالایی و خاکی واقع شده است. در طول مسیر به سمت بالای کوه، به خط الراسی که دره فشکور را از دره الیت و دلیر جدا می کند خواهید رسید. امامزاده هم در مسیر همین خط الراس قرار دارد. برای رفتن به امام زاده باید از یک سه راهی مسیر را تغییر داده و برای ادامه مسیر مجددا باید به همین سه راهی برگردید. از جاده دیگر به سمت فشکور سرازیر می شوید.

شروع جاده از این سه راهی تا اولین آبادی، خاکی است.  این بخش از مسیر، دامنه شمالی کوه بوده و در برخی از مواقع سال، برف های آفتاب ندیده، هنوز هم دیده می شوند. هوای این سمت سرد تر است. پس از طی این مسیر خاکی، به  جاده آسفالته خواهید رسید. آسفالتی بسیار تمیز و صاف در جاده ای پیچ در پیچ  که هر طرفش را درختان زرد و نارنجی گرفته است.

 

جزئیات سفر:

محل خروج / بازگشت میدان آرژانتین
زمان حرکت ۶:۰۰ صبح
زمان بازگشت تقریبا ۹:۰۰ شب
پوشیدن دارو و لوازم شخصی، کارت ملی برای مجردها، شناسنامه برای متاهلین، کلاه، عینک آفتابی، کفش مناسب، لباس مناسب سفر
شامل
راهنمای حرفه ای صیحانه میان وعده غذایی
حمل و نقل با اتوبوس یا مینی بوس بیمه
شامل نمی شود
نهار
شام

این تور از بهترین و مجرب ترین راهنمای تور بهره مند است.

 

شرایط خاص تور

چنانچه کسی بیماری خاصی دارد حتما وحتما داروی خود را همراه داشته باشد.

زمستان: ۱-به دلیل دره ای بودن محیط در سایه و روزهای غیر آفتابی هوا به شدت سرد است لذا همراه داشتن پوشاک کاملا گرم ضروری است ۲-در صورت اقدام به یخ نوردی کرامپون مخصوص یخنوردی – تبر یخ – پیچ یخ – طناب (مخصوص یخنوردی) – کوییک درا (اسلینگ دوبل) – قلاب آبالاکوف – کلاه ایمنی – هارنس – ابزار حمایت (بدون قطعات متحرک) – حدالامکان شوک گیر و محافظ صورت

 

سوغاتی های تور

 

غذا های محلی

Additional information

مدت توریک روزه
سختی تورمعمولی
موقعیتایران ، مازندران؛ چالوس ، مرزن آباد
محدودیت سنیبزرگسال
تاریخ تورهمه فصول
وسیله نقلیهمینی بوس, اتوبوس
1

عزیمت

حرکت از تهران راس ساعت 6 صبح از میدان ونک
2

صرف صبحانه

صرف صبحانه در رستوران (عهده همهن)
3

حرکت به منطقه

حرکت به سمت جاده چالوس و رسیدن به دهستان کوهستان و روستاهای الیت و دلیر
4

طبیعت گردی

شروع طبیعت گردی و پیاده روی حدود 1 ساعت و نیم
5

صرف نهار

بازی و سرگرمی و صرف ناهار در طبیعت
6

برگشت

برگشت پیش از غروب آفتاب
7

تهران

رسیدن به تهران قبل از ساعت 20

Tour Reviews

There are no reviews yet.

Leave a Review

Rating