گردشگری طالقان در یک نگاه ، سرزمین مشاهیر
روستای جوستان - گردشگری طالقان

گردشگری طالقان بخشی از گردشگری های یک روزه اطراف تهران است که جاذبه های بسیاری مانند خانه آیت الله طالقان و سد طالقان نمونه هایی از آنها است. این شهرستان ۱۱۵ کیلومتر بعد از کرج در مسیر اتوبان تهران – قزوین قرار دارد.

 

گردشگری طالقان در یک نگاه

شهرستان طالقان ، مرکز شهرستان طالقان از استان البرز ایران است. این شهر در منطقه‌ای ییلاقی در دامنه جنوبی رشته کوه البرز و در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی تهران قرار گرفته‌است. وسعت این شهرستان ۱,۱۸۶ کیلومتر مربع است. این شهرستان، شمالی ترین شهرستان استان البرز بوده و از  شمال و غرب به سلسله جبال البرز و استان قزوین، از جنوب غربی به شهرستان ساوجبلاغ، از جنوب شرقی به شهرستان آسارا و از شرق به استان مازندران محدود است. این شهرستان بعد از …… کیلومتر از کرج در مسیر اتوبان تهران – قزوین قرار دارد.

وجه تسمیه طالقان

کلمه طالقان از نظر لغوی به معنای تل ، بلندا ، پرتگاه و یا به عبارتی دیگر کوهستان یا سرزمین بلندی ها است.

 

 

تاریخچه طالقان

تاریخ طالقان از گذشته های دور تاکنون دارای تلاطم و فراز و نشیب هایی همراه بوده است و در دوره تاریخی قلمرو آمادها و در دوره اسلامی سرزمین آل کیا و مرعشیون بوده است.

 

 

 

تورهای کرج

تور آبشار خور ، آبشار یخی البرز

آبشار خور روستای خور استان البرز، در فاصله ۱۷ کیلومتری جاده کرج -چالوس واقع شده است. ارتفاع ۵۰ متر آن

 

جغرافیا

مساحت این شهرستان حدود ۱,۱۸۶ کیلومتر مربع و در ارتفاع ۱,۸۲۰ متر از سطح دریا قرار دارد.

شهر طالقان به لحاظ قرار گرفتن در رشته کوه‌های البرز میانی دارای آب و هوای کوهستانی و ییلاقی است به همین دلیل دارای جمعیت فصلی بوده و در تابستان جمعیت آن به بیش از ۱۲ هزار نفر می‌رسد. این در حالیست که جمعیت ثابت شهر طالقان حدود ۵۰۰۰ نفر است.

 

 

موقعیت مکانی

شهرستان طالقان دارای دو بخش میان طالقان و بالا طالقان است.

بخش مرکزی شهرستان طالقان
– دهستان …

شهر: ……

 

بخش ….
– دهستان …..
شهر:

 

 

 

 

اقلیم

در حال تکمیل است.

 

 

 

محصولات کشاورزی

گردو و عسل در کنار فرآوردهای دامی و کشاورزی از جمله سوغاتی های این روستا برای میهمانان است.

 

 

صنایع دستی

در حال تکمیل است.

 

 

 

آثار تاریخی و دیدنی

این منطقه دارای آثار تاریخی متعدد است و به عنوان خاستگاه شخصیت های برجسته ای مانند عبدالمجید طالقانی خطاط معروف ، آیت الله طالقانی و جلال آل احمد شناخته می شود.

آثار تاریخی نیز جایگاه خاصی در این شهرستان دارد ، که در مجموع ۱۱۲ جاذبه تاریخی ، فرهنگی و طبیعی آن شناسایی شده و ۶۷ اثر آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این آثار شامل شامل مقبره و امامزاده ، زیارتگاه و مکان مقدس ، ۳۳ تپه باستانی و تاریخی ، ۲۰ حمام تاریخی ، پنج دهانه غار طبیعی و تاریخی ، دو باب خانه تاریخی ، چهار گورستان تاریخی ، چهار آبشار و یک کتیبه سنگی تاریخی است.

 

 

 

جاذبه‌های گردشگری طالقان

جاذبه های گردشگری طالقان بسیار زیاد است که در ادامه به بخشی از آنها می پردازیم:

 

سد طالقان

در میان آثار طبیعی ، سد طالقان به عنوان یکی از بزرگترین سدهای کشور بر روی رودخانه شاهرود خودنمایی می کند. رودخانه شاهرود به معنای رود بزرگ از انشعابات به هم پیوند خورده در منطقه بالا طالقان است و سد روی آن در سال ۱۳۸۵ شمسی آبگیری شد.

این رودخانه در ارتفاعات جنوبی مازندران و بخش طالقان جاری شده و مسیر گذر آن دارای مناطق بسیار زیبای طبیعی است.

دریاچه ایجاد شده پشت سد ، منظره کم نظیری را پیش چشم گردشگران قرار داده است.

 

 

 

روستای گلیرد

روستای « گلیرد » با جاذبه های طبیعی و وجود اثر ارزشمند منزل آیت الله طالقانی ، جزو روستاهای هدف گردشگری شهرستان طالقان است.

گردشگرانی که آثار و ابنیه تاریخی را جستجو می کنند فرصت دیدن این روستا که در بخش بالا طالقان قرار گرفته و دارای بافتی سنتی ، جاذبه های طبیعی چشم نواز و یک حمام تاریخی است را از دست نمی دهند.

 

 

 

روستای روشنابیدر

بعد از سد طالقان در منطقه پایین طالقان روستایی به نام « روشنابیدر » وجود دارد. این روستا در مسیر پایین طالقان همچون کش، کلا رود، شهر اسر و میر و … می باشد. در این منطقه منظره زیبایی از دیواره سد ، رودخانه شاهرود و مناظر طبیعی اطراف آن به چشم می خورد و همواره پذیرای گردشگران متعدد است.

 

 

 

روستای گته ده

روستای « گته ده » در شرقی ترین نقطه طالقان از دیگر مناطق دارای جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای بکر شهرستان طالقان است.

مسیر دسترسی به این روستا جاده ای است که در بالا طالقان از روستای جوستان ، خچیره و سه راهی آسکان عبور می کند و روستاهای همین مسیر نیز از جاذبه های گردشگری و تاریخی منطقه به شمار می روند.

در روستای گته ده، خانه های سنگی با ملات گل موجب هماهنگی میان بافت روستا و طبیعت منطقه شده و گذر رودخانه شاهرود از آن به زیبایی گته ده می افزاید.

در این روستا مراسم سنتی مانند جشن نوروزک برگزار می گردد.

 

 

 

امامزاده هارون جوستان

امامزاده هارون (ع) در روستای جوستان بخش بالا طالقان هم از جمله زیارتگاههای مقدس منطقه است که همه ساله زائران بسیاری را به سوی خود می خواند.

بنای این امامزاده دارای گنبد رک و پلان مدور است که در داخل بنا، کتیبه ای سنگی قرار دارد. در این کتیبه فرمان شاه طهماسب صفوی به خط ثلث حک و در آن آورده شده که به سبب عجز و ناتوانی و عدم تمکن مالی ، طالقان از دادن مالیات به حکومت وقت معاف بوده است.

 

 

 

رودخانه شاهرود

رودخانه شاهرود به معنای رود بزرگ از انشعابات به هم پیوند خورده در منطقه بالا طالقان است و سد روی آن در سال ۱۳۸۵ شمسی آبگیری شد.

این رودخانه در ارتفاعات جنوبی مازندران و بخش طالقان جاری شده و مسیر گذر آن دارای مناطق بسیار زیبای طبیعی است.

 

 

 

چنار کلارود

امامزاده محمود روستای کلارود پایین طالقان از دیگر زیارتگاههایی است که بویژه به دلیل وجود درختان کهنسال در میان اهالی شناخته شده و از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

در ضلع غربی این امامزاده ، درخت سروی سر به آسمان ساییده که قطر آن به چهار و نیم متر می رسد و عمر آن بیش از ۴۵۰ سال تخمین زده شده است.

علاوه بر آن درخت چنار دیگری در ضلع شمال شرقی امامزاده وجود دارد که با محیط پیرامونی حدود سه متر ، قدمت آن بیش از ۲۰۰ سال برآورد شده است.

 

 

 

چنار کهنسال پرگه

در فاصله ۴۵۰ متری ضلع شرقی روستای پرگه در پایین طالقان نیز، درخت چنار کهنسالی وجود دارد که محیط آن بیش از ۱۶ متر است . به نظر می رسد که حدود ۱۳۰ سال قبل تنه اصلی این درخت را بریده اند و از تنه باقیمانده ، هشت تنه تنومند با عمر بیش از ۱۳۰ سال رشد کرده است.

اهالی روستا برای این درخت ارزش خاصی قائل هستند و اعتقاد دارند همه ساله در روز عاشورا از چند نقطه آن خون جاری می شود و به پاس این امر در ایام محرم در کنار این درخت به عزاداری می پردازند.

 

 

 

پیر و شته

از جمله آثار تاریخی دیگر منطقه می توان به مقبره ˈ پیروشتهˈ یا ˈپیرنمیرˈ در فاصله یکهزار و ۲۰۰ متری ضلع غربی روستای وشته اشاره کرد که از آثار معماری دوره اسلامی و مربوط به قرن هفت و هشت هجری قمری است.

بنای این مقبره تاریخی از نوع برج مقبره و دارای تزیینات کاشی فیروزه ای و محراب گچ بری می باشد و گنبد آن رک است.

روستای وشته همچنین دارای غار تاریخی و امامزاده ای به نام یوسف (ع) است.

 

 

 

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

About Author

client-photo-1
مدیریت سایت

Comments

دیدگاهتان را بنویسید